Barion Pixel

Tegyünk a pazarlás ellen

foodwstat

Magyarországon is érzékeny és fontos témakör a jelentős társadalmi és gazdasági következményekkel járó élelmiszerpazarlás, amit idén az EU az Európai Hulladékcsökkentési Hét központi témájának választott.

A KSH legfrissebb adatai szerint a háztartások 1 főre jutó kiadásainak megoszlása alapján 2023-ban tovább nőtt az élelmiszerek részaránya a tavalyi évhez képest. Egy év alatt 2,4 %-kal emelkedett (27%-ról 29,4%-ra) és továbbra is a legnagyobb tételt képviseli, így kiemelt figyelmet élvezhet az otthoni költségvetés tervezésében.

Becslések szerint Magyarországon évente az egy főre jutó élelmiszer hulladék mennyisége 91 kg /fő (KSH, 2021), ami az EU-27 2020-ban mért 131 kg / fő adattal összehasonlítva kedvezőbbnek tűnik.   Feltételezések szerint az élelmiszerhulladék keletkezésének megelőzésével egy négy tagú háztartásban évente közel 190 000 Ft megtakarítást érhet el.

A keletkezett élelmiszerhulladék gyűjtése és kezelése kiemelt feladatunk, amit a lehetőségekhez mérten meg is kell oldani. Kertes házas övezetekben komposztálni lehet, számos országban pedig a társasházak körében bevezették a biohulladék szelektív gyűjtését. A biológiailag lebomló hulladékokból biogáz állítható elő, a maradék fermentlé pedig a mezőgazdaságban hasznosítható. Ez a kezelési módszer hozzájárul a hulladékok lerakóról való eltérítéséhez és a körfogás megvalósításához. Magyarországon is elindult idén a biohulladék szelektív gyűjtése, amelyet a MOHU a következő években fokozatosan vezet majd be.

Az élelmiszerpazarlás közvetlenül hatással van az életünkre, így megelőzése saját és közös érdekünk, napi tudatos vásárlási döntéseinkkel is tehetünk érte. Az élelmiszerek hosszú eltarthatóságát biztosító, biztonságos csomagolás, az italos kartonok, a fogyaszthatóság jelentős meghosszabbításával járulhat hozzá az értékes, de romlandó élelmiszerek megőrzéséhez és az élelmiszerhulladék keletkezésének megelőzéséhez. Ezeket használat után 2025. január 1-től már egységesen a sárga kukákba kell dobni a műanyag csomagolási hulladékokkal együtt.

Forrás:

A diagram a képen az élelmiszerpazarlás forrásait mutatja be az EU-ban: https://www.consilium.europa.eu/hu/policies/food-waste/

A háztartások életszínvonala, 2022 – KSH

http://www.ksh.hu

https://mohu.hu/hu/biohulladek

https://kormany.hu/hirek/januartol-hazankban-is-megkezdodik-a-biohulladekok-elkulonitett-gyujtese